Gagíkoviny

Jednoduché recepty pro každého

Popis

Meduňka lékařská (Melissa officinalis L.)

Popis
Vytrvalá bylina až 150 cm vysoká. Ze šupinatého oddenku vyrůstá větvená a hustě listnatá lodyha. Spodní listy jsou vstřícné, dlouze řapíkaté, tenké, mají vejčitý tvar a okraj vroubkovitě pilovitý. Horní listy mají jen krátký řapík a jsou téměř klínovité. Bledé, růžově modré, zřídka žlutobílé květy jsou uspořádané v jednostranných lichopřeslenech. Kalich a koruna jsou dvoupyské. Plody jsou tvrdky. Všechny rostlinné části mají příjemnou citrónovou vůni. Meduňka kvete v červnu a červenci.

Výskyt
Původem je z východního Středomoří. V četných zemích i u nás se dnes pěstuje. Je odedávna naši zahrádkovou bylinou. Ojediněle zplaňuje.

Užívaná část
List (Folium melissae), nať (Herba m.)

Sběr a úprava
Sbírá se v červnu a červenci v odpoledních hodinách za suchého, chladného počasí před obdobím květu. Syrové listy špatně snášejí skladování. Suší se ve stínu, pokud možno rychle. Při pomalém sušeni hnědne. Při umělém sušeni začínáme při 30° a zvolna zvyšujeme teplotu na 40°. Droga má citrónovou vůni jako čerstvá bylina a kořenitou chuť. Listy se nejčastěji získávají odrhnutim natě. V době plného rozvití květu listy nevoní již tak příjemně. V kultuře se sbírají až třikrát za období.

Účinné látky a působení
List obsahuje jednak silici (až 0,1 %) s hlavní obsahovou složkou citralem, citronelalem a geraniolem, jednak třísloviny (asi 4 %) a kyseliny hydroxytriterpenové, např. kyselinu ursolovou. Silice má podobné vlastnosti jako bergamotová a mátová. V malých dávkách celkově uklidňuje, zvlášť trávicí trakt, zvyšuje sekreci žluči a zabraňuje tvorbě plynů. Zpomaluje tep a snižuje krevní tlak.

Užití
Vnitřně jako sedativum, karminativum a spazmolytikum v nálevu (2-3 šálky denně, 1 čajová lžička řezané drogy na 1 šálek) při nadýmání a lehkých střev nich a žaludečních katarech a dále k podpoře sekrece žluči. Je to uklidňující prostředek při bušení srdce, srdečních neurózách, nespavosti a vůbec při psychoneurotických obtížích.
Při lehké nespavosti se užívá v lidovém léčitelství čajová směs: meduňkový list, kořen kozlíku a chmelové šištice (stejným dílem). Na šálek nápoje se upotřebí 2 kávové lžičky směsi. S oblibou se užívá při všech kolikách a křečích břišních i pánevních orgánů. Zevně k přípravě koupeli a obkladů při zánětech nervů a při revmatismu.

Poznámka
Meduňka je citralovou surovinou. Z natě se destilací získává silice. Při snaze o mechanizaci sběru se začíná místo listů používat nať. Obsahově vyhovují mladé vršky rostliny.

Žádné komentáře
 
Děkuji za návštěvu!!!